Być może zainteresuje Cię również:
-
Hibernatus
niedziela, 3 kw. 2011Motyle - symbol delikatności i nietrwałości - znacznie częściej niż mogłoby się to wydawać, muszą walczyć o życie. Na przykład wszystkie w ten, czy inny sposób, muszą przetrwać mroźną środkowo- i północnoeuropejską zimę. Dla maleńkiego owada, którego ciało w 90% składa się z wody, przetrwanie temperatur znacznie poniżej punktu jej zamarzania graniczy z niemożliwością.
-
Nastrosz lipowiec
sobota, 20 lp. 2013Przedstawionego na zdjęciu motyla - nastrosza lipowca - spotkać niełatwo. Zawisaków, do których ów należy, jest w Polsce coraz mniej. A te, które się jeszcze uchowały, w większości są motylami nocnymi i tylko nocą można je podpatrzeć, kiedy - trochę jak kolibry - zawisają w locie nad kielichem kwiatowym i "zapuszczają trąbę" wypijając nektar.
-
Rusałka osetnik - niestrudzony podróżnik
wtorek, 1 li. 2011O wędrówkach rusałki osetnika od dawna już chciałem napisać. Bo o tym, że motyle migrują podobnie jak ptaki, mało kto wie - a już o tym, że gościa z Afryki, który pokonuje czasem ponad 3 tys. kilometrów, możemy zobaczyć na co dzień w Polsce, nie słyszał prawie nikt...
-
Karmnik dla motyli
środa, 28 sie. 2013Tego rodzaju karmniki podpatrzyłem w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej, przed którego gmachem w letnich miesiącach rozstawiany jest wielki namiot - motylarnia, mieszcząca setki żywych i swobodnie latających okazów tropikalnych owadów.
-
Co w pokrzywach piszczy
niedziela, 1 wrz. 2013Las i łąka mają to do siebie, że każdego dnia i każdego miesiąca są trochę inne - dzieją się w nich inne rzeczy, coraz to inne zwierzęta, coraz to inne rośliny dają o sobie znać i pozwalają się obserwować. Na przełomie sierpnia i września proponuję poobserwować... pokrzywy